Huśtawka czy leżaczek-bujaczek – co będzie lepsze dla niemowlaka?
Huśtawka czy leżaczek-bujaczek – to częsty dylemat rodziców, którzy chcą zakupić ten niezwykły sprzęt do huśtania dla swojego malucha. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest huśtawka, a czym leżaczek -bujaczek? To poniekąd prosta sprawa, a wszystkie trzy rodzaje zabawki mają wspólne cechy. Jednak pod pewnymi względami różnią się i to właśnie decyduje, który sprzęt będzie najlepszy w zależności od wieku czy poziomu rozwoju dziecka. Oczywiście ta klasyfikacja jest nieco subiektywna, ale postaramy się o jak najbardziej obiektywne porady w tej sprawie.
Leżaczek-bujaczek i huśtawka dla dziecka – co je łączy?
Zarówno leżaczek-bujaczek, jak i huśtawka służą do… huśtania, bujania, kołysania, a więc wesołej, przyjemnej, relaksującej i rozwojowej zabawy dziecka.
Huśtawka to bardzo pojemne określenie, które dla każdego można oznaczać co innego. Huśtawką może być z jednej strony kawałek drewna, klasyczne drewniane, plastikowe czy metalowe siedzisko lub komfortowy, mięciutki fotelik z pikowanego materiału zawieszony na linach. Wszystkie huśtawki łączy jedno – zabawa na siedząco.
Leżaczek-bujaczek z kolei, jak sama nazwa wskazuje, służy zarówno do leżakowania, jak i bujania. Zazwyczaj kojarzy się z głębokim siedziskiem zamocowanym na metalowym stelażu, wyposażonym w pałąk z kolorowymi zabawkami oraz moduł muzyczny. Często taki leżaczek-bujaczek jest elektryczny i porusza się samoistne. Zazwyczaj siedzisko bujaczka ułożone jest poziomo w stosunku do podłogi lub nachylone pod niewielkim kątem. Dziecko bawi się więc na leżąco lub w pozycji półsiedzącej. To opcja na zaledwie kilka miesięcy, później dziecko „wyrasta” z takiego leżaczka-bujaczka i trzeba zainwestować w klasyczną huśtawkę.
Oba modele łączy to, że pełnią taką samą funkcję. Z tą różnicą, że bujaczek będzie kołysał się delikatnie, w bardzo ograniczonej przestrzeni, a na huśtawce dzieci mają większe pole do popisu i mogą huśtać się samodzielnie.
Co wybrać dla niemowlaka – bujaczek czy huśtawkę?
Niemowlaki, dopóki nie nauczą się samodzielnie siedzieć, powinny huśtać się na leżąco. Zatem należy wybrać taki produkt, który umożliwi zabawę w pozycji horyzontalnej. Z czasem dziecko będzie powoli uczyło się siadać, będzie też pewniej trzymać główkę, więc można już będzie przejść do pozycji pośredniej między leżeniem i siedzeniem. W takim przypadku dobrze wybrać leżaczek-bujaczek z regulowanym oparciem. Dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć, mogą już korzystać z klasycznej huśtawki siedzącej.
Czy to oznacza, że trzeba kupić dwa produkty? Niekoniecznie, bujaczki Kidaboo są tak naprawdę trzema produktami w jednym. Zawieszany na bawełnianych linach bujaczek początkowo będzie pełnił funkcję leżaczka, następnie kołyski i bujaczka, by wreszcie zmienić się w tradycyjną huśtawkę! Leżaczek-bujaczek-huśtawka niemowlęca Kidaboo rośnie razem z dzieckiem i służy przez długi czas, począwszy od 2. miesiąca życia. Z kolei maksymalne obciążenie to aż 25 kg! Zatem gdy dziecko podrośnie, na bujaczku Kidaboo będzie mogło bawić się samodzielnie.
W przypadku starszych dzieci, które już powoli wychodzą z okresu niemowlęctwa, można zakupić klasyczną drewnianą huśtawkę w stylu skandynawskim – z oparciem, podłokietnikami, wygodną poduszeczką i dodatkami edukacyjnymi.
Leżaczek-bujaczek i huśtawka w jednym od Kidaboo
Wybierając leżaczek-bujaczek Kidaboo, który jednocześnie pełni rolę huśtawki, decydujemy się na ekonomiczne rozwiązanie bez cienia straty na jakości czy funkcjonalności produktu. Bujaczki Kidaboo to huśtawki zawieszane na bawełnianych linach i metalowych kołach, które należy zamontować na hakach czy drążku. Można to zrobić w mieszkaniu czy w domu – pod sufitem lub w futrynie drzwi, ale także na tarasie i w ogrodzie.
Bujaczki-huśtawki Kidaboo szyte są ręcznie w Polsce z wysokogatunkowych materiałów. W ofercie dostępne są aż trzy modele, które różnią się materiałem i rozmiarem. Wszystkie mają drewniane stelaże, w pełni regulowane oparcie i bawełniane liny oraz dodatki edukacyjne. Bujaczki VELVET szyte są z przytulnego, otulającego, mięciutkiego w dotyku materiału typu soft velvet. Bujaczki bawełniane z ekologicznej, stuprocentowej bawełny z certyfikatem OEKO-TEX.
Niezależnie od wyboru bujaczka czy klasycznej huśtawki dla dzieci, warto wiedzieć, że samo huśtanie jest bardzo pożyteczne. Inwestycja w sprzęt zwraca się z naddatkiem w postaci szybkiego i sprawnego rozwoju maluszka.