Huśtawka do usypiania dziecka – czy można z niej skorzystać?

Huśtawka domowa

Huśtawka do usypiania dziecka – czy to dobry pomysł?

Czas biegnie nieubłaganie i zawsze nam go brakuje! W efekcie tego wielu z nas stara się za wszelką cenę „przedłużyć” dobę, najczęściej kosztem snu. Przywykliśmy do niewysypiania się, zmęczenia, podkrążonych oczu i silnej porannej kawy, która stawia nas na nogi. Zapominamy, że odpowiednio długi i zdrowy sen jest kluczowy i potrzebny naszemu organizmowi, zwłaszcza mózgowi. Im mniej śpimy, im częściej zarywamy noce, tym nasz organizm robi się słabszy. Spada odporność, a mózg gorzej radzi sobie z zapamiętywaniem, kojarzeniem, uczeniem się. Co więcej, przewlekłe niewyspanie przyczynia się do groźnych chorób – nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Dlaczego dzieci potrzebują tak dużo snu?

Najgorsze jest to, że nasz zabiegany, pędzący tryb życia coraz częściej dotyka naszych dzieci. Maluchy intensywnie się rozwijają i jeszcze bardziej niż dorośli potrzebują optymalnej dawki snu. Jak wynika z przeprowadzanych badań naukowych, dzieci lepiej uczą się i zapamiętują, gdy porządnie się wyśpią. Sen jest także potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju fizycznego.

Bardzo ciekawe badania nad snem przeprowadza dr Sabine Seehagen z Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Przebadała grupę ponad 200 niemowląt. Bawiąc się z maluchami, uczyła je pewnej sekwencji ruchów na przykładzie pluszowej kukiełki – świnki. Ściągała zabawce rękawiczkę z dzwoneczkiem, intensywnie nią potrząsała przed „zahipnotyzowanym” maluchem i zakładała z powrotem na swoje miejsce. Po zabawie część dzieci ucinała sobie drzemkę, inne bawiły się dalej. Tylko te, które smacznie przespały choć godzinkę, były w stanie przypomnieć sobie zabawę po kilku godzinach.[1]

My, rodzice często mamy problem z uśpieniem dziecka. Maluchy aktualnie są przeładowane bodźcami, zmęczone wrażeniami i miewają kłopot z zaśnięciem. Czy można im w tym pomóc? Czy huśtawka domowa może usypiać dziecko?

Huśtawka jako sposób na szybkie zaśnięcie dziecka?

Jednym ze sposobów na szybkie i sprawne uśpienie dziecka jest bujanie go na huśtawce domowej. Oczywiście taka huśtawka musi być odpowiednio przystosowana do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Zwłaszcza dla niemowląt polecamy leżaczki-bujaczki, które umożliwiają bujanie na leżąco. Dlaczego huśtanie ma taką magiczną, usypiającą moc?

  • zapewnia dziecku nowe wrażenia i ruch, aktywność fizyczną
  • huśtanie pomaga się wyciszyć, uspokaja, relaksuje
  • w mięciutkiej huśtawce z otulającego soft velvetu maluch będzie czuł się przytulnie i bezpiecznie
  • maluch kojarzy huśtanie jeszcze z okresu prenatalnego – otoczony wodami płodowymi kołysał się niemal nieustannie, dlatego kojarzy to uczucie z bezpieczeństwem
  • bujanie na huśtawce wiąże się z obecnością rodzica czy opiekuna, a to dodatkowo uspokaja malucha
  • delikatne kołysanie na huśtawce można połączyć ze śpiewaniem kołysanek czy opowiadaniem bajek na dobranoc

Usypianie dziecka bez mamy, czyli kiedy huśtawka jest potrzebna

Huśtanie dziecka na huśtawce domowej będzie także pomocne w zaśnięciu, gdy w domu akurat nie ma mamy. Mamy często stresują się, gdy pierwszych kilka razy zostawiają malucha pod opieką taty czy dziadków. Choć początkowo dziecko jest zaniepokojone nieobecnością najbliższej osoby, to jednak potrafi się stosunkowo szybko przyzwyczaić do nowych warunków.

Niestety, zazwyczaj największy problem podczas nieobecności mamy w domu jest z uśpieniem dziecka. Rozdrażniony, marudny maluch, choć często już potwornie śpiący i zmęczony, nie potrafi zasnąć. Tak bardzo niepokoi się brakiem bliskości mamy – tęskni za ciepłem i zapachem jej ciała, głosem, dotykiem. W tym przypadku huśtawka domowa zda egzamin! Będzie też świetną alternatywą dla zmęczonych ramion taty, babci czy dziadka.

Dlaczego nie powinno się przyzwyczajać dziecka do zasypiania na huśtawce?

Pomimo tego, że huśtanie skutecznie usypia dziecko i taka huśtawka domowa dla niemowląt jest zbawieniem, zwłaszcza gdy mamy nie ma w domu lub dziecku coś dolega i jest rozdrażnione, to jednak nie można przyzwyczaić dziecka do tego sposobu zasypiania.

Maluch musi powoli uczyć się samodzielnie zasypiać – w swoim łóżeczku, bez noszenia na rękach, bujania i kołysania. Oczywiście na początku dziecko będzie miało z tym problemy. Warto zadbać o to, by maluch przed pójściem spać dobrze się wybawił. Należy sprawdzić suchość pampersa czy pieluszki i upewnić się, że maluch nie jest głodny. Dobrze, jeśli przed położeniem dziecka spać dobrze wywietrzymy pokój, nawilżymy powietrze. Pamiętajmy, że w sypialni powinien panować mrok, który można ewentualnie delikatnie rozświetlić małą lampką nocną lub projektorem dla dzieci. Usypianie dziecka na huśtawce jest pomocne, ale powinniśmy korzystać z tej opcji tylko od czasu do czasu. Należy bezwzględnie pamiętać, że dziecko, które zaśnie w huśtawce, należy z niej wyciągnąć i przenieść do łóżeczka czy kołyski.