Montaż huśtawki do sufitu – jak zawiesić huśtawkę domową dla dzieci?

Montaż huśtawki

Wisząca huśtawka – jak zamontować pod sufitem?

Jeśli planujesz zakup huśtawki wiszącej dla niemowlaka lub starszego dziecka (lub właśnie ją kupiłeś), na pewno zastanawiasz się jak ją poprawnie zamontować w mieszkaniu. Możesz to zrobić pod sufitem (również tym podwieszanym) lub w futrynie drzwi. Huśtawkę zamontować można na kilka sposobów, a każdy z nich jest prosty i szybki. Odpowiedni montaż huśtawki zapewnia bezpieczeństwo dziecka i fantastyczną, wesołą zabawę. Dzisiaj podpowiemy, jak zawiesić huśtawkę do sufitu.

Montaż huśtawki na hakach huśtawkowych pod sufitem

Huśtawkę do zawieszenia polskiej marki Kidaboo najlepiej zamontować na uniwersalnym haku huśtawkowym z metalową obręczą i plastikową kotwą. Ponadto będziemy jeszcze potrzebować:

 • Wiertarki udarowej
 • Wiertła 12 mm
 • Kleszczy
 • Miarki
 • Dwa karabińczyki (opcjonalnie)

Huśtawki dla dzieci Kidaboo są zawieszane na bawełnianych linach i metalowych kołach (które są dostępne w zestawie). Aby zawiesić kółko na haku huśtawkowym, potrzebujemy je nieco rozprężyć – w tym celu używamy kleszczy. Możemy sobie z tym poradzić również w inny sposób – metalowe kółko huśtawki można zamontować na karabińczyku, który dopiero zawiesimy na haku. W ten sposób nie będziemy musieli go rozprężać, co wymaga nieco siły.

Jak zawiesić huśtawkę do sufitu? Instrukcja krok po kroku

 1. Oznaczamy wiertło na długości odpowiadającej długości haka huśtawkowego.
 2. Mierzymy rozstaw lin huśtawki.
 3. Ustalamy miejsce, w którym chcemy zawiesić huśtawkę.
 4. Na suficie oznaczamy punkty, w których zamontujemy haki.
 5. Za pomocą ostrego narzędzia (np. śruby, gwoździa czy samego haku) robimy w suficie małe dziurki.
 6. Wiercimy w suficie otwory. Pamiętajmy o zabezpieczeniu oczu. Możemy też od razu użyć odkurzacza, by zebrać spadający pył.
 7. W wywiercone otwory wkładamy plastikowe kotwy haków.
 8. Wkręcamy haki. Jeśli nie będziemy używać karabińczyków, dobrze jest je ułożyć w dwóch różnych kierunkach. Haki dokręcamy tak mocno, jak tylko się da.
 9. Zawieszamy huśtawkę i sprawdzamy obciążenie.

Polecane przez nas haki huśtawkowe marki Wkręt-met wytrzymują obciążenie do 100 kg. Są wykonane ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej przed korozją. Takie uchwyty można zamontować w drewnie, betonie i cegle. Stal jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, więc haków można także użyć na zewnątrz (np. na tarasie).

Montaż huśtawki wiszącej na kotwach chemicznych

Choć montaż huśtawki na hakach jest uniwersalny i bezpieczny również przy dużym obciążeniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by huśtawkę zamontować na kotwach chemicznych, które podnoszą wytrzymałość podłoża i są odporne na ogromne obciążenia.

Kotwę chemiczną kupuje się w specjalnym opakowaniu z dyszą mieszającą, która dodatkowo ułatwia wypełnienie otworu żywicą i utwardzaczem. Jeśli nasz sufit wypełniają pustaki, konieczna będzie także specjalna tuleja siatkowa, która powinna być dołączona do zestawu.

Całą operację wykonujemy analogicznie jak w przypadku zwykłych haków huśtawkowych. Pamiętajmy, by dobrze wyczyścić wywiercone otwory przed wstrzyknięciem żywicy i utwardzacza.

Montaż huśtawki do sufitu podwieszanego

W przypadku sufitu podwieszanego lub stworzonego z płyt kartonowo-gipsowych musimy zachować szczególną ostrożność. Tego typu materiał nie wytrzymuje dużego obciążenia i stwarza poważne niebezpieczeństwo dla bawiącego się na huśtawce dziecka.

Huśtawkę dla dziecka da się zamontować w suficie podwieszanym pod jednym warunkiem – mimo wszystko musi być przymocowana do sufitu właściwego. W tym wypadku czeka na nas po prostu trochę więcej pracy. Musimy zaopatrzyć się w mocne i odpowiednio długie pręty gwintowane. Przewiercamy się przez sufit podwieszany, warstwę wełny mineralnej pomiędzy płytami aż do krokwi. Wkręcamy pręt oraz przedłużamy go za pomocą haku huśtawkowego.

Zapinamy karabińczyki na hakach lub rozprężamy wcześniej ich obręcz i zawieszamy huśtawkę, dokładnie sprawdzając obciążenie.

Proste, prawda? J A dziecięcej radości z własnej, prywatnej huśtawki domowej nic nie przebije. Warto poświęcić pół godzinki, by zobaczyć ten piękny, szczery uśmiech!

Zachęcamy także do zapoznania się z video poradnikiem: Jak zamontować huśtawkę Kidaboo?