Huśtawka wisząca czy huśtawka na stojaku dla dzieci?
Decydując się na zakup huśtawki domowej dla dziecka, zazwyczaj zastanawiamy się nad huśtawką do zawieszania lub huśtawką na stojaku. Która z nich będzie lepsza? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo oba typu huśtawki mają swoje niekwestionowane zalety. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek dziecka, metraż mieszkania czy styl aranżacji dziecięcego pokoju. Istotne będzie też przeznaczenie – czy z huśtawki dziecko korzystać będzie głównie w domu, czy również na zewnątrz? Przemyśleć trzeba także częstotliwość i średni czas korzystania z huśtawki domowej. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się podczas wyboru właściwej huśtawki dla dziecka.
Huśtawka wisząca dla dzieci – więcej miejsca w pokoju!
Huśtawki wiszące dla dzieci zaskakują mnogością form i wzorów, można idealnie wkomponować je w indywidualne aranżowane wnętrze mieszkania czy domu. Co więcej, huśtawki do zawieszania zabierają mało miejsca. Najczęściej montuje się je na drążku czy hakach przymocowanych do sufitu czy futryny drzwi. Gdy nie są używane, można je ściągnąć i schować. Gdy tylko maluch zgłosi potrzebę czy chęć huśtania się, można ją zawiesić w dosłownie kilka sekund.
Co więcej, wisząca huśtawka nie wymaga przearanżowania pokoju, przesuwania mebli czy gadżetów, które mają swoje stałe miejsce na podłodze. To szczególnie istotne w przypadku mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, które cechują się stosunkowo niewielkim metrażem i ciężko taką wolną przestrzeń wygospodarować.
Huśtawka wisząca do pokoju zabiera także mniej miejsca, gdy jest nieużywana. Można ją sprawnie złożyć i schować do szafy czy za łóżko. W przeciwieństwie to huśtawki na stojaku, której sam stelaż jest już pokaźnych rozmiarów.
Pierwsza huśtawka dla niemowlaka – zawieszana czy na stojaku?
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru huśtawki, jest wiek dziecka. Oczywiście dzieci szybko rosną, ale huśtawki nie można kupić „na wyrost”. Huśtawka niemowlęca musi być odpowiednio dostosowana do wieku, poziomu rozwoju i potrzeb małego dziecka. Taki sprzęt powinien być odpowiednio wyprofilowany w stosunku do naturalnego ułożenia ciała noworodka i niemowlaka oraz naturalnych krzywizn kręgosłupa.
Pierwsza huśtawka dla niemowlaka powinna przede wszystkim umożliwiać bujanie w pozycji leżącej. Dlatego też odpowiednią huśtawką niemowlęcą jest leżaczek-bujaczek z możliwością regulacji oparcia. Dzięki temu bujaczek początkowo będzie służył jako leżaczek czy kołyska, a z biegiem czasu przeobrazi się w klasyczną huśtawkę do zabawy na siedząco lub fantastyczny hamak na taras.
Leżaczek-bujaczek zawieszany czy stojący?
W ofercie producentów huśtawek niemowlęcych znaleźć można zarówno leżaczki-bujaczki wiszące, jak i na stojaku, choć te pierwsze są rzadziej spotykane. A szkoda, bo w niczym nie ustępują swoim stojącym odpowiednikom. W ofercie Kidaboo znaleźć można zarówno bujaczki wiszące – ze stuprocentowej, ekologicznej bawełny lub mięciutkiego, miłego w dotyku soft velvetu, jak i leżaczki-bujaczki na stojakach – funkcjonalnych, stabilnych, składanych stelażach drewnianych.
Należy także pamiętać, że leżaczki-bujaczki czy huśtawki na stojaku są tworzone z myślą o dzieciach najmłodszych i po jakimś czasie nie mogą już być używane. W przeciwieństwie do bujaczków czy huśtawek wiszących, których maksymalne obciążenie to odpowiednio 25 lub 35 kg! Będzie to zatem ekonomiczne rozwiązanie, bo huśtawka wisząca rośnie razem z dzieckiem.
Huśtawka stojąca to większa swoboda w korzystaniu!
Z kolei huśtawka na stojaku dla dzieci, jakkolwiek zabiera więcej miejsca, to jednak zapewnia większą swobodę w korzystaniu. Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż czy to mieszkania czy domu, to huśtawkę na stojaku można dowolnie przestawiać. Nieco inaczej jest w przypadku huśtawki wiszącej, którą co prawda również można zawiesić w dowolnym miejscu (także na zewnątrz), ale jest do tego potrzebna infrastruktura w postaci zamontowanych haków czy drążka.
Huśtawę do pokoju na stojaku można przesuwać w zależności od potrzeb. Może mieć jedno stałe miejsce – na przykład w dziecięcym pokoju, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść ją do salonu, kuchni, na taras czy do ogrodu. To szczególnie ważne, bo dzięki huśtawce można skutecznie zająć na dłuższą chwilę malucha, by w tym czasie ugotować obiad czy zająć się innymi obowiązkami. Podsumowując – wybór huśtawki dla dziecka trzeba dobrze przemyśleć i przedyskutować. Oba typy huśtawki mają swoje zalety. To kwestia indywidualna – wszystko zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy.