Montaż huśtawki. Jak zamontować huśtawkę w futrynie?

Montaż huśtawki

Jak zamontować huśtawkę w futrynie drzwi?

Huśtawka wisząca dla niemowlaka do fantastyczny i praktyczny prezent. Prywatna domowa huśtawka jest bez wątpienia marzeniem niejednego maluszka. Jeśli planujesz jej zakup, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób taką wiszącą huśtawkę do pokoju zamontować w mieszkaniu czy w domu? To bardzo proste! Huśtawki domowe Kidaboo zawieszane są na bawełnianych linach i metalowych kołach. Te z kolei mogą być zamocowane na drążku czy hakach. Miejsce montażu jest niemal dowolne. Świetnią przestrzenią do zawieszenia huśtawki są wszelkie futryny i przejścia między pomieszczeniami. Jak zamontować huśtawkę w futrynie drzwi? Podpowiadamy!

Montaż huśtawki w futrynie drzwi

Huśtawkę wiszącą dla niemowląt i dzieci od Kidaboo najlepiej zamontować na uniwersalnym haku huśtawkowym z metalową obręczą i plastikową kotwą, który kupisz razem z huśtawką w naszym sklepie. Będziesz jeszcze potrzebować kilku narzędzi:

 • wiertarki udarowej
 • wiertła 12 mm
 • kleszczy
 • miarki
 • dwóch karabinków (opcjonalnie)

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego na liście niezbędnych narzędzi znajdują się kleszcze i karabinki. Spieszymy z odpowiedzią. Haki huśtawkowe wyposażone są w okrągłe obręcze, które należy nieco „rozprężyć” – na tyle, by bez problemu przełożyć przez obręcz metalowe kółko huśtawki. Zamiast rozprężania obręczy za pomocą kleszczy możesz użyć po prostu zwykłych karabińczyków pomiędzy hakiem a kółkiem huśtawki. Wybór należy do Ciebie. J

Jak zawiesić huśtawkę w futrynie drzwi? Instrukcja krok po kroku!

 1. Na wiertle należy zaznaczyć odpowiednie miejsce, dzięki czemu będziemy wiedzieć, do którego momentu musimy wiercić otwór. Długość wyznaczy hak huśtawkowy, a w zasadzie jego wkręcana do ściany część.
 2. Musimy zmierzyć także rozstaw lin huśtawki.
 3. W futrynie zaznaczamy miejsca pod otwory. Ważne, by huśtawka została zamontowana dokładnie pośrodku futryny.
 4. Za pomocą ostrego narzędzia (np. śruby, gwoździa czy haku) zróbmy w miejscu na otwory małe dziurki pod wiertło.
 5. Możemy już rozpocząć wiercenie. Ważne – chroń oczy! Dobra rada – użyj od razu odkurzacza do zebrania pyłu.
 6. W wywiercone otwory wkładamy plastikowe kotwy haków.
 7. Teraz porządnie wkręcamy haki huśtawkowe i ewentualnie zawieszamy na nich karabinki.
 8. Na koniec zawieszamy huśtawkę. Pamiętaj, by wykonać próbę obciążeniową przed rozpoczęciem wspaniałej zabawy!

Dostępne w sklepie Kidaboo haki huśtawkowe od marki Wkręt-met są niesamowicie solidne. Ich maksymalne obciążenie to aż 100 kg! Stalowe haki są dodatkowo zabezpieczone cynkową powłoką przed korozją, dzięki czemu bez obaw można z nich korzystać na tarasie czy w ogrodzie. Haki huśtawkowe są przeznaczone do montowania w drewnie, betonie i cegle.

Montaż huśtawki wiszącej na drążku

Inną, równie praktyczną opcją, jest zamontowanie huśtawki w futrynie drzwi na zwykłym drążku. Może to być drążek przykręcany do futryny lub rozporowy, czyli taki, który można „rozciągnąć”. W ten sposób odpada nam praca związana z wierceniem i przykręcaniem. Plusem jest też to, że nie zniszczymy ościeżnicy (na przykład w podnajmowanym mieszkaniu).

Drążki rozporowe mają zazwyczaj płynną regulację. Jak go zamontować? To dziecinnie proste! Tego typu drążki są zazwyczaj zakończone gumowymi nakładkami. Wystarczy przyłożyć drążek do framugi i go rozkręcić tak, by nieco „rozparł” futrynę. Należy dobrze sprawdzić obciążenie i na drążku zamocować karabińczyki, a na nich huśtawkę domową Kidaboo. Nie trzeba się obawiać – takie drążki są bez wątpienia bardzo wytrzymałe i wykorzystywane przez profesjonalistów. To też jest dodatkowym atutem takiego rozwiązania – na drążku zawiesimy huśtawkę, ale także możemy się na nim podciągać czy wykonywać różne ćwiczenia fizyczne!

Oczywiście huśtawkę domową Kidaboo zawiesimy też w innych, najróżniejszych miejscach, na przykład na balkonie, tarasie czy w ogrodzie (np. na gałęzi drzewa czy na specjalnie skonstruowanym stojaku). Czy warto? Oczywiście – huśtanie jest szaleńczo przyjemne, ale też przynosi korzyści dla rozwoju ciała i umysłu. Jakie? Na zakończenie zapraszamy do lektury artykułu: Wpływ huśtania na rozwój dziecka.