Wpływ huśtania na rozwój dziecka – jego korzystny wpływ.

Wpływ huśtania na rozwój dziecka

Wpływ huśtania na rozwój dziecka. Huśtajcie się do woli!

Wpływ huśtania na rozwój dziecka. Tradycyjne zabawki są ponadczasowe. Mimo, że współczesne dzieci dorastają w zupełnie innym świecie niż ich rodzice, mają dokładnie takie same potrzeby i preferencje. Jedną
z ulubionych zabaw dzieci, niezależnie od wieku, jest huśtanie. Czy godziny bujania na huśtawce to czas zmarnowany? Zdecydowanie nie! Można śmiało powiedzieć, że zakup huśtawki dla dziecka to jedna z lepszych inwestycji w jego sprawny i szybki rozwój. Jak ta niepozorna zabawa wspiera malucha?

Dlaczego dzieci tak bardzo lubią się huśtać?

Dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia, mogą huśtać się godzinami! Co w tym tak absorbującego?

Przede wszystkim bujanie jest szaleńczo przyjemne, wycisza i relaksuje. Maluch doskonale pamięta to uczucie z 9-miesięcznego pobytu w brzuszku mamy. Kojące kołysanie odczuwał niemal całymi dniami, gdy mama zajmowała się swoimi sprawami. Dlatego lulanie, huśtanie
i bujanie uspokaja niemowlęta, a często – usypia. W pierwszych miesiącach doskonale spisze się kołyska czy bujaczek. Jednak gdy dziecko zacznie już samodzielnie siadać, warto zainwestować w domową huśtawkę.

Jaki jest wpływ huśtania na rozwój dziecka?

Podczas bujania na huśtawce w organizmie dziecka zachodzi wiele zmian i procesów,
z których nie zdajemy sobie sprawy. Huśtanie to aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie całego ciała oraz układ kostny.

Najważniejsza praca odbywa się jednak w… mózgu naszej pociechy. Huśtanie stymuluje układ przedsionkowy w mózgu, który odpowiada za zmysł równowagi i koordynację ruchową oraz integrację sensoryczną wszystkich bodźców z pozostałych zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku, węchu i smaku. Ta część mózgu najintensywniej rozwija się w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

Układ przedsionkowy pełni niezwykłą rolę. Dostarcza mózgowi informacji o pozycji i ruchu ciała, kształtuje wyobraźnię przestrzenną. Dzięki niemu wiemy, gdzie jest lewo, gdzie prawo, gdzie góra i dół. Mamy świadomość swojego ciała, jego położenia i odniesienia do innych obiektów w przestrzeni. Ta umiejętność daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uczy relacji ciała z otoczeniem (dzięki czemu łatwiej odnajduje się w nowym środowisku), pozwala na naukę wchodzenia po schodach, utrzymywania równowagi, skakania, tańca, jazdy na hulajnodze czy rowerze.

Kolejną ważną kwestią jest udowodniony naukowo wpływ aktywności, w tym huśtania, na wytwarzanie się nowych połączeń między neuronami. Co to znaczy? Mózg dziecka się rozwija – utrwala wiedzę, koduje wspomnienia. Kołysanie, bujanie, huśtanie wspomaga rozwój intelektualny – maluch szybciej uczy się mówić, trafniej odbiera bodźce, potrafi lepiej koncentrować uwagę i sprawniej zapamiętuje.  

Poza tym, zabawa na huśtawce jest…

…doskonałą okazją do nauki!

Na placu zabaw czy w ogrodzie możemy opowiadać maluchowi o otaczającym go świecie, inspirować przyrodą – dać do ręki kwiatek czy liść. Podczas bujania możemy śpiewać, czytać książeczki, opowiadać historie, których maluch będzie słuchał z otwartą buzią. Starsze dzieci zaproszą do zabawy na huśtawce ulubionych przyjaciół – lalkę, figurkę, misia.

Tyle pomysłów, tyle możliwości! Huśtawkę zawiesimy w mieszkaniu, na tarasie, w ogrodzie. To zabawka całoroczna, która nigdy się nie znudzi.

Czy na coś trzeba zwrócić szczególną uwagę? Tak, na bezpieczeństwo i jakość kupowanego produktu. Nasze huśtawki są restrykcyjnie testowane – o bezpieczeństwo swojego maluszka możesz być spokojna! Przyjemnym dodatkiem jest bajeczna stylistyka, dzięki której huśtawka idealnie wkomponuje się w wystrój dziecięcego pokoiku.